Kupiłem okno... i co dalej?

Zakup okien to często inwestycja na lata… Decyzja dotycząca wyboru materiału, z jakiego są wykonane, ich koloru i kształtu często stanowi istotny moment w procesie decyzyjnym związanym z budową domu bądź remontem mieszkania.


Wszyscy doskonale zdają sobie bowiem sprawę, że najwyższej jakości okna to gwarancja ciepła, energooszczędności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.  Nie wszyscy jednak wiedzą, że okna są stale narażone na obciążenia wynikające z warunków atmosferycznych. Ramy i uszczelki są bowiem wystawione na działanie słońca, deszczu i silnego wiatru, a okucia okienne zużywają się podczas otwierania i ryglowania skrzydeł. Podobnie podczas mycia szyby mogą zostać zarysowane a pod wpływem różnicy temperatur mogą następnie ulec pęknięciu . Z tego względu tak istotne jest  odświeżanie okien poprzez  stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, takich jak: wykorzystywanie środków myjących, konserwacja uszczelek, smarowanie zawiasów i okuć obwiedniowych. Należy pamiętać, że brak lub nieodpowiednia pielęgnacja jest często przyczyną  szybszych procesów starzenia się mechanizmów okiennych  i uszczelek, ścierania powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenia trwałości okien i komfortu ich użytkowania.

„Sposób na piękne i funkcjonalne okna PVC  jest prostszy niż nam się wydaje…Wystarczy stosować właściwe środki pielęgnacyjne, które  nie będą naruszać chemicznie czy też mechanicznie powierzchni ram. Oznacza to, iż środek nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i przedostających się do tworzywa PVC, zaś powinien posiadać doskonałe właściwości myjące i odtłuszczające. Stosując środki myjące, które zawierają substancje ścierne czy też związki chemiczne można spowodować w efekcie zmatowienie powierzchni ram, powstanie mikroporów, a wnikający tam brud jest niestety nie do usunięcia.  Poza typowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, należy również pamiętać, iż zaraz po montażu okien istotne jest zdjęcie folii ochronnej z profili PVC.  W przeciwnym razie folia  pozostająca na profilach przez dłuższy czas może utracić swoje właściwości, co w efekcie spowoduje, że jej usunięcie może okazać się trudne i spowodować  uszkodzenie powierzchni profili.” – radzi Rafał Gierszewski, dyr. ds. handlowych w firmie DRUTEX S.A.
„Podobnie dla zapewnienia długotrwałej jakości okien drewnianych należy je regularnie czyścić i pielęgnować za pomocą zestawu pielęgnacyjnego, co przedłuża żywotność okien. Okna trzeba myć nie tylko, dlatego, by ładnie i czysto wyglądały, ale również po to, żeby brud nie niszczył ich powłoki. Zestaw pielęgnacyjny do czyszczenia czyści wnikając dogłębnie w pory drewna szybko schnie i można go rozcieńczyć z wodą. Z kolei okna aluminiowe wymagają zmywania powierzchni miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem łagodnych środków do mycia naczyń. Do konserwacji okien aluminiowych można też używać środków konserwujących stosowanych do karoserii samochodowych.”- dodaje Gierszewski.


…DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH…

1. OKUCIA


Okazuje się, że okucia stanowią istotny element decydujący o prawidłowym funkcjonowaniu okien. Dlatego ich pierwsza regulacja powinna się odbyć w krótkim czasie od zamontowania okien, zwłaszcza jeśli są to duże, ciężkie skrzydła. Konieczne są wówczas niewielkie korekty ustawienia skrzydła. W trosce o prawidłowe działanie okien i drzwi balkonowych istotne  jest wobec tego przynajmniej raz w roku sprawdzenie czy elementy okuć, które znajdują się w miejscach odpowiadających za bezpieczeństwo są dobrze i mocno zamocowane oraz przeprowadzenie kontroli ich zużycia. Jednocześnie należy pamiętać, że częstotliwość regulacji okuć zależy od warunków, w jakich pracuje okno. Należy także uwzględnić prawidłowość, że im okna starsze, tym większej dbałości i częstszej pielęgnacji wymagają. Co więcej, dbałość o okucia sprowadza się również do smarowania lub oliwienia wszystkich części ruchomych. Do czyszczenia i pielęgnacji należy stosować tylko takie środki, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć.

2. USZCZELKI


Uszczelki to element okna szczególnie silnie podlegający wpływom czynników atmosferycznych. Zwłaszcza strefa w dolnej części ramy, na którą szczególnie oddziałują promienie słońca, deszcz i brud,  to obszar, gdzie uszczelki ulegają szybkiemu zniszczeniu. Z tego względu tak istotna jest pielęgnacja uszczelek w oknie. Polega ona przede wszystkim na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Wymagania te spełniają odpowiednie preparaty oparte na żywicach silikonowych. Uszkodzone uszczelki wymagają natomiast wymiany.

„Okna to wizytówka domu…to jego oczy, a jednocześnie element budynku, który dostarcza nam ciepła, energii dzięki promieniom słonecznym… Z tego względu tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja i konserwacja okien, którą najlepiej wykonać co najmniej dwa razy w roku, przed i po okresie zimowym, zaś smarowanie okuć najkorzystniej przeprowadzić po każdym myciu ram.”- mówi Rafał Gierszewski z firmy DRUTEX S.A.

Sprzedaż, montaż i doradztwo

Przed zakupem oferujemy profesjonalny pomiar, a po dokonaniu zakupu zapewniamy montaż najwyższej jakości.
Nasza wykwalifikowana kadra pracowników oprócz miej obsługi przy zakupie oferowanych przez nas produktów służy także fachowym doradztwem w doborze okien, drzwi, bram, rolet itp. w zależności od Państwa potrzeb.

Salon Sienkiewicza

Salon Wrocławska