Zaparowane okna to problem znany większości. Borykamy się z nim szczególnie w okresie wiosennym i jesienno-zimowym. Wówczas bowiem mamy do czynienia ze znacznymi różnicami dobowymi temperatur oraz zwiększoną wilgotnością powietrza.
Należy jednak pamiętać, że skraplanie pary wodnej to zupełnie naturalny proces fizyczny. Codziennie sami przyczyniamy się do jej powstawania wykonując takie czynności takie jak: gotowanie, pranie czy prasowanie. Zwiększeniu ulega wówczas ilość pary wodnej i prawdopodobieństwo jej wykroplenia. Wykraplanie się pary wodnej na powierzchni szyby następuje z kolei na skutek niższej lub równej temperaturze powierzchni szyby i temperaturze tzw. punktu rosy dla danej wilgotności względnej powietrza. Z uwagi na fakt, że przyczyn tego zjawiska należy szukać w nadmiernej wilgotności powietrza oraz złej wentylacji w pomieszczeniu, istotne jest przestrzeganie zasad prawidłowego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń.
Bardzo istotna jest odpowiednia wentylacja grawitacyjna lub wymuszona, która powinna zostać odpowiednio zaprojektowana do danego pomieszczenia, budynku. Uzupełnieniem może być odpowiedni system okuć umożliwiający również przez szczelinę między ramą a skrzydłem cyrkulację powietrza i zmniejszający prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska skraplania się pary wodnej.
Przy zakupie stolarki należy dobrać odpowiednią szybę zespoloną oraz szukać zespolenia z ciepłą ramką tj. najlepiej z ramką tworzywową, która w znaczny sposób eliminuje mostek termiczny, co powoduje, że moment wyroszenia na obrzeżach szyby jest zminimalizowany.
Jednym ze sposobów na zapobieganie wystąpienia pary wodnej na oknach w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka jest stosowanie specjalnych nawiewników. Istnieje możliwość wyboru spośród oferty nawiewników higrosterowanych, a więc sterowanych automatycznie, ciśnieniowych oraz sterowanych ręcznie. Ich celem jest regulowany przepływ powietrza przy zamkniętych oknach.